Altın Neden Değerli?

100g-altın

Altın büyüleyici bir tarihe ve dünyada özel bir yere sahiptir. Binlerce yıldır kralların süsü, küresel para birimleri için bir para birimi ve standart olarak, yarışmalarda zaferin simgesi olarak ve daha yakın zamanda çok çeşitli elektronik cihazlarda ve tıbbi uygulamalarda kullanılmaktadır. Eski uygarlıklar mezarları ve tapınakları süslemek için altın kullandılar.

Modern günlerde, Uluslararası Para Fonu (IFM) ve Dünya Bankası (WB), altının parasal referans olarak kullanılmasını önerdi, yani bir bononun değeri, belirli bir miktarda altını garanti eder. Sporda kazanan altın madalya alır. Gücün, sağlığın ve refahın sembolü olarak altının diğer bir örneği, altın kaplı Mercedes Benz C63 AMG’dir. Arabanın basit boya mı yoksa gerçek altın boya mı olduğu konusunda şüpheler olsa da, böyle bir arabanın güzelleştirilmesine büyük miktarda para harcanması konusunda şimdiden birçok tartışma ortaya çıktı.

Altını Değerli Kılan Nedir? 

İlk olarak, altınla ilgili bazı temel kavramları hatırlamak önemlidir. Altın yoğun, yumuşak, parlak, dövülebilir ve sünek bir metaldir. Sembolü Au, atom numarası 79 olan kimyasal bir elementtir. Sembolü Au’dur. Altının erime noktası 1.948°F (1.064°C) ve Kaynama noktası 5.173°F (2.856°C)’dir. Altının atom kütlesi 196.96657 ± 0.00004 u’dur. Altının yoğunluğu 19.30 g cm-3’tür. Yüksek değerinin bazı olası nedenleri, benzersiz estetik ve özel özellikleridir.

Renk ve estetik

Altının sembolü, yunanca güneş ışığı anlamına gelen aurum kelimesinden gelen Au’dur. İngilizce altın kelimesi,  aynı zamanda renge atıfta bulunan gulb ve ghel kelimelerinden gelir. Bu rengin tek metalidir. Altının karakteristik sarı rengi, elektronlarının dizilişinden kaynaklanmaktadır. Gümüş ve bakır gibi diğer metallerle alaşımlandırıldığında, alaşımın yüzdelerine göre farklı renklere sahiptir.

Fiziksel ve kimyasal özellikler

Altın, onu çok değerli kılan benzersiz fiziksel kimyasal özelliklere sahiptir. Altın, tüm metallerin en dövülebilir ve sünek olanıdır. Bir ons altın, 80 Km’den fazla ince altın tele çekilebilir. Bir ons altın dövülerek 9 metrekarelik ve 0.000018 cm kalınlığında bir levha haline getirilebilir. Altın, 0.022 mikro ohm’luk bir elektrik direncine ve 310 W m-1’lik bir termal iletkenliğe sahiptir. Bu nedenle, ısı ve elektriğin iletimi için çok verimlidir. Altın, tüm metaller arasında en yüksek korozyon direncine sahiptir ve sadece nitrik ve hidroklorik asit karışımı ile aşındırılır. Altın oksitlenmediği için asil bir metaldir.

Dünyada Altın Rezervi

Bahsedilen özellikler oldukça kullanışlı ve istenilen bir metali yapmak için yeterlidir; yani çok değerli biri . Ayrıca, altının oldukça kıt olduğunu da dikkate almak önemlidir. Gezegenin tüm altınının toplam 168.180 ton veya 5.407.112.558 onsa eşit olduğu tahmin edilmektedir. Bu hacmi görselleştirmek için, kenarları yaklaşık 19 metre olan tek bir som altından küp hayal edelim. Bu, bir tenis kortunun uzunluğundan yaklaşık üç metre daha kısadır.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık