İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Bağırsak İlaçları Tansiyon İlaçlarını Etkisiz Hale Getirebilir

Bağırsak İlaçları Tansiyon İlaçlarını Etkisiz Hale Getirebilir
+ - 0

Toledo Üniversitesi Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, bağırsak bakterilerinin belirli kan basıncı ilaçlarının etkinliğini azaltabileceğini göstermiştir.

Hypertension dergisinde bu ay yayınlanan araştırma, anlaşılması zor bir gizemin ilk ipuçlarını sunuyor – neden bazı insanlar ilaca iyi yanıt vermiyor?

“Yüksek tansiyon genellikle semptomlara neden olmadığı için genellikle sessiz bir katil olarak adlandırılır. Ancak, hipertansiyonu olduğunu bilen ancak tansiyon ilaçları almasına rağmen yine de kontrol altına alamayan büyük bir insan popülasyonu var. Fizyoloji ve Farmakoloji Bölümü’nde yardımcı doçent ve çalışmanın ilk ve baş yazarı Dr. Tao Yang dedi. “Bunu ele almak büyük klinik öneme sahip.”

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, Amerika’da önde gelen ölüm nedenlerinden ikisi olan kalp hastalığı ve felç için önemli bir risk faktörüdür. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın kronik koşullardan biridir ve ABD’li yetişkinlerin yaklaşık yarısının mevcut kılavuzlara göre hipertansif olduğu düşünülmektedir.

Yüksek tansiyonu olanlar arasında, tahminen %20’sinde dirençli hipertansiyon olarak bilinen şey vardır, yani agresif tedaviye rağmen kan basınçları yüksek kalır.

Yang, “Doktorların bu hastalarda gerçekten yapabileceği tek şey, ilaç eklemek veya değiştirmek ve işe yarayan bir şey bulabilmeleri umuduyla dozu artırmaktır” dedi. “Şimdiye kadar, dirençli hipertansiyon için mekanizmanın ne olduğuna dair net bir göstergeye sahip değildik. Araştırmamız, tedaviye dirençli hipertansiyonun etkili bir şekilde üstesinden gelmenin yeni yollarını belirlemeye yönelik ilk adımı sağlayabilir.”

Son yıllarda araştırmacılar, bir bireyin kan basıncı ölçümleri ile bağırsaklarında yaşayan benzersiz bakteri topluluğu arasındaki bağlantıyı daha dikkatli bir şekilde incelediler.

Önemli bölümleri UToledo’da yapılmış olan bu çalışma, diyet ve egzersizin ötesine geçen potansiyel hipertansiyon nedenlerini çözmeye yardımcı oldu. Bununla birlikte, Yang’ın araştırması, bağırsak bakterilerinin kan basıncı ilaçlarının kendisi üzerindeki etkisini inceleyen ilk araştırmadır.

Seçkin Üniversite Profesörü ve UToledo Fizyoloji ve Farmakoloji Bölümü başkanı ve çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Bina Joe, araştırmanın UToledo’nun hipertansiyonun nedenlerini daha iyi anlamak ve onu tedavi etmenin yeni yollarını bulmak için yaptığı çalışmanın önemli bir uzantısı olduğunu söyledi.

“Yang, laboratuvarımda doktora sonrası araştırmacı olarak eğitimi sırasında bu önemli, son derece çeviri fikrine öncülük etti” dedi. “Bu, Toledo Üniversitesi’ndeki kendi laboratuvarında artık önemli bir araştırma konusu.”

Çalışmada, UToledo bilim adamları, normal bağırsak bakterisi olan sıçanlarda antihipertansif ilaç kinaprilinin etkinliğini, bağırsak mikrobiyotası yüksek dozda antibiyotiklerle tükenmiş olanlara karşı karşılaştırdı.

Araştırmacılar, antibiyotik verilen hayvanların ilk önce kinaprile çok daha iyi yanıt vermesiyle, ikisi arasında net bir fark buldular.

Hayvanlardaki bağırsak bakteri bileşiminin analizi, suçlu olarak Coprococcus bakterisini tanımladı. Laboratuar deneyleri, bu cinste baskın bir bakteri türü olan Coprococcus’un kinaprili ve ramipril’i parçalayarak kan basıncını düşürücü etkilere neden olduğunu kanıtladı.

UToledo çalışması, hayvan modelleri ve laboratuvar deneyleriyle sınırlıyken, araştırmacılar, bu bulgunun insanlara uygulanabileceği argümanını destekleyen en az bir ilginç vaka çalışması belirlediler.

Uluslararası Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan 2015 raporunda, ameliyat sonrası bir enfeksiyon için antibiyotik aldığı iki hafta boyunca kan basıncı herhangi bir antihipertansif ilaç olmadan kontrol edilen, uzun süredir tedaviye dirençli hipertansiyon öyküsü olan bir kadın tanımlandı. Antibiyotikleri bıraktıktan sonra tekrar tedaviye dirençli hale gelene kadar altı ay boyunca sadece bir ilaçla tansiyonu kontrol edilebildi.

Yang, “Bu sadece bir rapor ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Ancak bu, bağırsak bakterilerinin kan basıncı ilaçlarının etkinliğini düzenlemede çok gerçek ve çok önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor” dedi.

Araştırma grubu, ek tansiyon ilaçları ve diğer yaygın bağırsak bakteri türleri arasındaki etkileşimi inceleyerek çalışmalarına devam etmeyi planlıyor.

Yang, tedaviye dirençli hipertansiyonu ele almak için uzun süreli antibiyotik kullanımı gerçekçi bir strateji olmasa da, birinin probiyotikler, prebiyotikler ve diyet değişiklikleri yoluyla mikrobiyotasını değiştirmesinin mümkün olması gerektiğini söyledi.

“Araştırmamın nihai amacı, ilaç etkinliğini artırmak için bireyin bağırsaklarındaki bakterileri özel olarak hedef almanın yollarını belirlemektir” dedi. “Bu, birçok insana fayda sağlama potansiyeline sahip.”

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nde program görevlisi olan Dr. Young Oh, bu çalışmanın dirençli hipertansiyonu anlamada bulmacanın önemli bir parçasını oluşturduğunu kabul ediyor. Çalışma kısmen Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin bir parçası olan NHLBI tarafından desteklendi.

Çalışma ekibinin bir üyesi olmayan Oh, “Bağırsak mikrobiyomu, hipertansiyon ile ilgili olduğu için yeterince çalışılmadı” dedi. “Bu çalışma önemli bir bilgi boşluğunu doldururken, bulguları doğrulamak için özellikle insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.”

Yorum Yap