İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Dünya Pi Günü

Dünya Pi Günü
+ - 0
Pi ünlü bir irrasyonel sayı olabilir , ancak onu öğrencilerinizle kutlamanın irrasyonel bir yanı yoktur! Sonsuz sayıda irrasyonel sayı olmasına rağmen, bunların çok azı popüler kültüre sızmıştır – ve hiçbiri pi’nin sahip olduğu şekilde, ezberleme yarışmaları , bir parfüm ve hatta isimsiz bir filme sahip değildir . Özellikle lezzetli bir matematiksel kutlamaya yol açan “pi”nin “turta” gibi ses çıkarması da muhtemelen incitmez.

Dünya Pi Günü ne zaman?

Her yıl Pi Günü aynı tarihe denk gelir. 14 Mart’ta, ülkenin dört bir yanındaki matematik öğretmenleri pi’yi kutluyor, çünkü 3/14 tarihi, sayının ilk birkaç basamağına benziyor: 3.14. (Ayrıca, 1:59’da sınıftaysanız Pi Dakikasını bile kutlayabilirsiniz!)

Ulusal Pi Günü Nedir?

Fikir, Pi Günü’nün ilk kez San Francisco’daki Exploratorium’da büyük ölçekte kutlandığı 30 yıl öncesine dayanıyor . Tatil, Pi Günü’nün hem ABD Temsilciler Meclisi’nin hem de -bu onu uluslararası Pi Günü yapar!- Birleşmiş Milletler’in de desteğini kazanmasıyla o zamandan beri sadece hız kazand

Neden Pi Günü’nü Kutlarız?

Matematik ne sıklıkla tatil yapar? Birçok öğretmen okulun 100. gününü kutlar ve sizi Matematik Hikaye Anlatma Günü (25 Eylül) veya -neden olmasın- Katherine Johnson’ın doğum günü (26 Ağustos) gibi etkinlikleri kutlamaktan kesinlikle alıkoymayacağız . (Listeye Albert Einstein’ın doğum gününü de eklerdim, ama şimdiden Pi Günü’ne denk geliyor!) Bununla birlikte, birçok öğretmen için Pi Günü, matematik sınıfına kutlama getirmek için büyük bir şans.
Dahası, pi’nin şanlı tarihi bin yıllara uzanır ve pi’nin tatil statüsünden daha fazlasını hak eder. Çemberle olan ilişkisi, onu okula yeni başlayan öğrenciler için ulaşılabilir kılar ve irrasyonel bir sayı olarak nitelikleri, onu her yaştan matematik öğrencisi için büyüleyici hale getirebilir.

Pi Günü Nasıl Kutlanır?

Pi Günü’nü tartışan tek Shaped makale bu değil. Size ve öğrencilerinize yardımcı olacak, farklı notlara ve ilgi alanlarına sahip birkaç tane zaten var:
Pi Günü Pastası Problemleri: Geometri ve Problem Çözme pratiği yapın!
Ortaokul Öğrencileri için Pi Günü Çöpçü Avı
Lise Öğrencileri için 11 Pi Günü Aktivitesi
Bu makalede, özellikle küçük çocuklar için listeye birkaç aktivite daha ekliyoruz – bunlar için yukarıdaki aktiviteler çok zor olabilir.
Pasta ile Kutlayın: Pi Günü başlangıcından bu yana bu şekilde kutlanır! Pi ve pasta daire ile bir ilişki paylaşır. yapmayı düşününπ-şekilli turtalar veya sayısal şenlikler için bir pastayı pi rakamlarıyla süslemek.
Pi’yi Sınıf Olarak Hesaplayın: Her öğrencinin dairesel bir nesne bulmasını sağlayın, ardından çevreyi (sicim genellikle yardımcı olur) ve çapı ölçün. İki ölçümü böldüklerinde ne elde ederler? Herkesin hesaplamalarının ortalamasını alırsanız, pi’ye ne kadar yaklaşırsınız?
Pi Avı: Ortaokul öğrencileri için tasarlanmış bir pi çöpçü avımız var , ancak burada bir çöpçü daha sunuyoruz. Sayıyı içeren mevcut matematik materyallerinizin parçası olmayan birkaç metin hazırlayın .πbir yerde. Öğrencilerin metni anlaması önemli değildir. bulmalarını sağlayınπ. Numara hakkında bir konuşmayı kolaylaştırın. Nasıl farklı şekilde not edilir? Bir kesrin parçası mı? Öğrencileriniz neyi fark ediyor veya merak ediyor?
Pi nedir?
Bir adım geri gidelim. Kendi bayramıyla yüceltilen bu sayı nedir ? Başlamak için, pi, Yunanca harfin İngilizce yazılışıdır.πve İngilizce’de “pie” ile aynı şekilde telaffuz edilir. Matematik dersinde sadece bir sayıdır. Belirli bir ışıkta, 2 veya 78.163’ten daha özel değil. Ama bu sayılar üzerinde duralım. 2 sayısı her zaman görünür. Muhtemelen son bir saat içinde 2’ye kadar saymak zorunda kaldınız! Peki ya 78.163? Hayatında daha önce bu sayıyı yaşadığını bile güvenle söyleyebilir misin? 2 gibi bir sayı doğrusunda da masum bir şekilde bulunur, ancak aynı faydaya sahip değildir.
Peki bu iş nasıl olduπhakkında gel? 78.163’ten bir sayı doğrusunda tam olarak belirlemek daha da zordur, ancak sayıπaslında zaman zaman ortaya çıkıyor – okulda, televizyonda, haberlerde… birisinin matematik veya fen hakkında konuştuğu her yerde. Bunun nedeni, sayıπçemberle önemli bir ilişkisi vardır.
Öğrencilere bir daire hakkında neyi ölçebileceklerini sorarsanız, iki ortak yanıt çevre ve çaptır, ancak bu kelimeleri kullanmayabilirler. Bu bağlantı sayesinde bu esrarengiz sayıyı çok küçük çocuklara bile öğretebiliriz.
Bir daireyi “açtığınızda”, çapın 3 katından biraz daha fazla bir uzunluk elde edersiniz; buπ. Diğer bir deyişle,πdairenin çevresi ile çapı arasındaki orana eşittir . Matematikçiler tarihin başlangıcından beri bu sayının tam olarak ne olduğunu hesaplamaya çalışıyorlar.

Yorum Yap