İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Dünyanın En Sağlıklı İnsanları Spor Salonuna Gitmiyor

Dünyanın En Sağlıklı İnsanları Spor Salonuna Gitmiyor
+ - 0
Mümkün olduğunca sağlıklı olmak istiyorsanız, koşu bandına veya ağırlık makinesine gerek yoktur. Tamamen kas kitlenizi artırmaya yönelik yapılan sporlar vücut için ideal bir kas değildir. Bunun için sadece benim sözüme güvenmeyin – kanıt için dünyanın en uzun ömürlü insanlarına bakın. Dünyanın en yüksek yaşam beklentisine sahip olan dünyanın Mavi Bölgelerindeki insanlar, demir pompalamıyor, maraton koşuyor veya spor salonlarına katılmıyor. Bunun yerine onları hiç düşünmeden sürekli hareket etmeye iten ortamlarda yaşarlar. Bu, bahçeleri büyüttükleri, gün boyunca yürüdükleri ve ev ve bahçe işleri için mekanik kolaylıkları en aza indirdikleri anlamına gelir.
Sporda önemli yüksek tempoda çalışmak değil, sporu hayatınıza yaymaktır. Aslında Blue Zones araştırmacıları, rutin doğal hareketin yaşam sürenizi uzatmanın en etkili yollarından biri ve dünyanın en uzun yaşayan popülasyonları arasında yaygın bir alışkanlık olduğunu belirledi.
Elbette bu, tüm gün bir masaya bağlı olduğumuz ve bir bilgisayar ekranının önünde olduğumuz mevcut bilgi ekonomimizde gerçekçi görünmeyebilir.
Gün boyunca doğal olarak hareket etmek kulağa hoş ve romantik gelebilir, ancak gerçek şu ki, 100 yıl önce sadece %10’umuz hareketsiz işlerde çalışırken, bugün %90’dır.
Ancak, yoğun yaşam tarzınıza daha fazla hareket katmanın hala kolay yolları var.
Bunu yapmanın en iyi yollarından biri aktif bir ulaşım modu kullanmaktır. Bu, çocuklarınızı okula yürümek, markete yürümek veya bisiklete binmek, bir arkadaşınızın evine veya akşam yemeğine çıkmak anlamına gelebilir.
İdeal olarak, işe yürüyerek veya bisikletle de gidebilirsiniz (veya daha uygunsa, otobüs veya tren istasyonuna yürüyerek/bisikletle gidebilirsiniz).
Araştırmalar, işe gidip gelebileceğiniz en iyi yolun her yöne 15 dakikalık bir yürüyüş olduğunu gösteriyor, ancak işe gidip gelirken yaptığınız herhangi bir fiziksel aktivite bir artı. Diğer taraftan, günlük araba ile gidip gelmek, Amerikalıların günlük olarak en nefret ettiği iki şeydir , yalnızca ev işlerinin arkasında (ama belki de, kendinize yaşamı uzatan doğal hareketi hatırlatsaydınız, ev işi daha keyifli olurdu!).
Topluluğunuzda aktif ulaşım mümkün değilse, yine de yürüyüşe çıkmak için zaman bulabilirsiniz.
Amerikan Kanser Derneği tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, haftada altı saat yürümenin kardiyovasküler hastalık, solunum yolu hastalığı ve kanserden ölme riskinin hiç aktif olmamaya göre daha düşük olduğunu ortaya koydu. Ancak araştırma, haftada iki saat kadar az yürümenin bile hastalık riskini azaltabileceğini ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini gösterdi.
Yürüyüş de harika bir ilaçtıraklın. AGünlük yürüyüş bunama riskini %40 azaltabilirİsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden bir doktor ve psikiyatri uzmanı olan Anders Hansen’e göre.
Uzun yürüyüşler sizin işiniz değilse, bunun yerine günde birkaç küçük yürüyüşe çıkın (saatte beş dakika).
Masanızda durmaya özen gösterin ya da en azından gün boyunca düzenli olarak kalkıp dolaşın. Öğle yemeğinde biraz temiz hava almak için dışarı çıkın.
Sonuç olarak, bedenlerimiz hareket etmek için tasarlandı.
Ve bu mutlaka spor salonuna gitmek anlamına gelmez.
Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için ağır ağırlıklar kaldırmanıza veya yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapmanıza gerek yok.
Basit, doğal hareket daha da etkili olabilir.
Dünyanın asırlıklarının yaptığı gibi yapın – doğal hareket edin.

Yorum Yap