İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Endüstri 4.0 Nedir ve Ne zaman Geçeceğiz?

Endüstri 4.0 Nedir ve Ne zaman Geçeceğiz?
+ - 0

Endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) pazarının 2026 yılına kadar 106 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Pandeminin neden olduğu benzeri görülmemiş tedarik zinciri sorunları ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan müşteri teslimat beklentileri arasında, şirketlerin operasyonlarının verimliliğini ve güvenilirliğini desteklemek için ellerinden gelen her şeyi yapması şaşırtıcı değil.

Önce su ve buhar gücünün uygulanması, ardından Endüstri 2.0’da dağıtılmış elektrik ve montaj hatlarının ve ardından bilgisayarların (Endüstri 3.0) uyarılmasıyla teşvik edilen önceki üç sanayi devrimi sırasında meydana gelen büyük dönüşümü ve yeni ürün benimsenmesini düşünün.

Bugün endüstri 4.0, gelişmiş entegre sistemler kullanım durumları için bu farklı sistemleri ve katmanları akıllı sensörler üzerinde birbirine bağlar. Endüstri 5.0, her şeyi daha bilinçli, öngörülü ve özerk hale getirerek endüstriyi bir adım daha ileriye taşımaya hazır.

IIoT teknolojisindeki inanılmaz gelişmelere rağmen, ABD Endüstri 3.0’da oyalanıyor, diğer ülkeler ise Endüstri 4.0’ın teknolojilerini ve uygulamalarını daha tam olarak benimsemiş ve hatta şimdi Endüstri 5.0’ı keşfediyor.

2019 MPI Nesnelerin İnterneti Araştırmasından elde edilen verilere göre, “ABD, Endüstri 4.0’a stratejik hazırlık ve Endüstri 4.0’ı etkinleştiren teknolojilerin uygulanmasında Avrupa ve Çin’in önemli ölçüde gerisindedir.”

Bu, iki önemli soruyu gündeme getiriyor: ABD neden en son IIoT teknolojilerinden bazılarını benimsemekte yavaş kaldı? Ve Endüstri 4.0’a sahip ABD şirketleri için neler mümkün?

Ne bekliyorsun?

En çok imalat yapan ülke olmasına rağmen , ABD’nin birçok bölgesi hala Endüstri 3.0’da sıkışıp kalmış durumda. ABD şirketleri fabrikalarındaki süreçlerin çoğunu otomatikleştirmek için modern yazılım sistemleri kullanırken, bu sistemler genellikle ara bağlantı, gerçek zamanlı konum verileri ve yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) ile mümkün olan “öğrenme”den yoksundur.

Karşılaştırmak gerekirse, bir rapor Alman şirketlerinin “Endüstri 4.0’ı benimsemeye daha hazırlıklı” göründüğünü ve “otonom robotlar gibi teknolojileri uygulamak ve uygulamak için ABD şirketlerinden daha güçlü hırsları” olduğunu ortaya koydu. ABD’deki çoğu şirket, Endüstri 4.0’ın dijital dönüşüm stratejilerinin kritik bir parçası olacağını kabul etse de, uygulama zor olabilir ve bu yeni teknolojiler çalışanlar için yeni talepler yaratır.

Kabulü engelleyebilecek diğer faktörler arasında, Otomatik Kimliğ’e geçişi zorlaştıran barkod teknolojisine yapılan kapsamlı yatırım, ultra geniş bant (UWB) veya benzer teknolojilerle ilgili erken deneyimlerdeki zayıf deneyimler ve konum verilerinin kurumsal kaynak planlamasına (ERP) gecikmeli entegrasyonu sayılabilir.) ve gerçek otomasyona ulaşmak için diğer sistemler.

Ancak spekülasyon bir yana, ABD’nin geride kalmasına kesinlikle katkıda bulunan bir faktör, IIoT teknolojilerine erken yatırım ve uygulama eksikliğidir. 2019 raporuna göre , “vergi reformundan elde edilen nakit paraya ve ürünlerine yönelik güçlü tüketici talebine rağmen, ABD’li üreticilerin [2019’da] Endüstri 4.0 yatırım açığını kapatması pek olası değil. Ticaret politikası etrafındaki belirsizlik ve genel bir piyasa düzeltmesi korkusu muhtemelen gecikmelere neden olacaktır.”

Ek olarak, pandemi işleri daha da yavaşlattı. Bir rapor, “ABD kuruluşlarının üçte birinden fazlasının (%36) IoT’deki yatırım planlarını azalttığını ve %33’ünün COVID-19 sonucunda IoT girişimlerini tamamen iptal ettiğini” buldu.

Ne mümkün

Endüstri 4.0’ın tamamen benimsenmesi, kuruluşların çalışma şekli etrafında bir paradigma değişikliğine ek olarak endüstriyel dijitalleşmenin stratejik önemine öncelik verilmesini gerektirecektir. ABD şirketleri geçiş yaptığında, Endüstri 4.0 yepyeni bir olasılıklar dünyası sunacak. Makineleri birbirine bağlayarak, daha akıllı yazılımları (iş süreçleriyle birlikte düşünen ve büyüyen) benimseyerek ve daha fazla konuma duyarlı sensörler uygulayarak şirketler, fabrikaları ve depoları hakkında gerçek zamanlı olarak hayati bilgiler elde edebilir.

Örneğin, bir kargo gemisinin kötü hava koşullarıyla karşılaştığını hayal edin. Endüstri 4.0’da, bir şirketin AI/ML yazılımı, bu belirli kötü hava durumunun belirli, öğrenilmiş gecikmelere dönüşme olasılığının yüksek olduğunu öğrenmiş olacaktır. Oradan, alıcı şirket gecikmeyle nasıl başa çıkılacağına dair bir acil durum planı oluşturabilir. Yazılım benzer şekilde, hava ve karayolu trafiğindeki gecikmeleri öğrenmek ve tahmin etmek için eğitilebilir. Bu teknoloji, sorunlu rotalar hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, doğrudan atölyede, bir depoda veya bir fabrikadaki montaj hattında meydana gelebilecek darboğazlara ilişkin görünürlük sağlar.

Endüstri 4.0’ın teknolojisi, tedarik zincirindeki aksaklıkların üstesinden gelmek için kritik öneme sahiptir. Salgınla ilgili tedarik zinciri kesintileri devam ediyor ve büyük şirketlere yıllık ortalama 184 milyon dolara mal oluyor . Sadece bu değil, çok sayıda başka aksama da herhangi bir zamanda tedarik zincirini bozma potansiyeline sahiptir. Ancak doğru teknoloji ile şirketler varlıklarının tedarik zincirinde nerede olduğunun farkında olabilir ve böylece tam zamanında işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bir gecikme algılanır algılanmaz yazılım, stratejilerini değiştirebilmeleri için onları uyarabilir.

Bu teknoloji yalnızca sorunlara aracılık etmek ve işlemlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için yararlı olmakla kalmaz; büyümeyi desteklemek için de gereklidir. Örneğin pandemi sırasında e-ticaret şirketleri büyük bir büyüme yaşadı . Aniden, çevrimiçi perakendeciler, sınırlı depo çalışanları ile milyonlarca siparişi yerine getirmekle karşı karşıya kaldı. Bu işletmeler umutsuzca daha az insanla daha fazlasını yapmalarını sağlayan teknolojiye ihtiyaç duyuyordu.

Bu süre zarfında, bazı şirketler akıllıca depolarındaki barkodları hurdaya ayırmayı seçti. Çalışanların etrafta dolaşmaları ve barkodları manuel olarak taramaları en iyi ihtimalle hantal ve hatta bazen imkansızdır (pandemi durumunda olduğu gibi). Bu sürece akıllı varlık etiketleri ve yazılımlar uygulanarak, palet alınır alınmaz öğeler bir forklift tarafından radyo dalgaları aracılığıyla otomatik olarak tanımlanabiliyor (Otomatik Kimlik), bir çalışanın her bir paleti fiziksel olarak yürüyerek taraması ve taraması gereğini ortadan kaldırıyor. veya kutu.

 

Endüstri 5.0 ufukta

İleriye dönük olarak Endüstri 5.0 kendini planlayan bir fabrika olacak. Geleceğin fabrikası, karar vermek, sorunları ve gecikmeleri ele almak ve son kullanıcıların ihtiyaç duyduklarını almasını sağlamak için verilere erişebilecek ve bunları düzgün bir şekilde işleyebilecek ve bunlardan öğrenebilecek. Yapay zeka, makine öğrenimi, gerçek zamanlı konum verileri ve robotik alanındaki gelişmeler sayesinde neredeyse tamamen özerk olacak ve Endüstri 4.0’a kıyasla çok az insan girdisi veya müdahalesi gerektirecek.

Endüstri 5.0 çok uzakta değil; belirtildiği gibi, bazı ülkeler şimdiden bu çığır açan teknolojileri benimsiyor. Ufukta beliren yeni nesil teknolojiler ve fırsatlarla birlikte, ABD’nin Endüstri 4.0’ın faydalarını tam olarak benimsemesinin ve toplamaya başlamasının zamanı geldi.

Yorum Yap