İlginizi Çekebilir
pi-sayısı
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Finlandiya Eğitimi Sistemi

Finlandiya Eğitimi Sistemi
+ - 0

Hepimizin bildiği gibi Finlandiya eğitim sistemi en kaliteli eğitim sistemine sahip olan dünyanın ender ülkelerinden biridir. Fin eğitim sistemi kendini 21. yüzyılda gelişen dünyaya ayak uyduran ve buna göre eğitimde yenilikleri kısa sürede uygulayan ülke unvanına sahiptir. Medya ve Bilgi Okuryazarlığı (MIL) eğitimi, çocuklarına hikayeler anlatan, yüksek sesle komik şiirler ve kafiyelerle şakalar yapan, akşamları masal okuyan ebeveynler tarafından çok erken çocukluk döneminde evde başlamaktadır.

Çocuklar anaokuluna gitmeden çok önce resimli kitapları “okumaya”, şarkı dinlemeye ve şarkı söylemeye, çizgi film ve çocuk programları izlemeye başlarlar. Ailelerin çoğunda çocukların kullanabileceği dijital veya benzeri cihazlar vardır ve çok küçük çocuklar için özel olarak yapılmış farklı oyunlarla yüklenirler.

Sonuç olarak, son olarak, çocuklar erken eğitimlerine başladıklarında, farklı medya türleriyle etkileşime girmeye çoktan alışmış olabilirler.

Finlandiya eğitim sisteminde medya ve bilgi okuryazarlığının teşviki çok erken yaşlarda başlamaktadır. Okul Öncesi Eğitim ve Temel Eğitim için Ulusal Çekirdek Müfredat, Çoklu Okuryazarlık ve Bilgi ve iletişim teknolojileri adı verilen çapraz yetkinlik alanlarını içerir.

Finlandiya’da medya ve bilgi okuryazarlığı yurttaşlık yeterliliği olarak görülüyor – erken yaşlardan itibaren her vatandaş için önemli. Finlandiya Ulusal Politika Yönergeleri hakkında daha fazla bilgiyi Finlandiya Ulusal Görsel-İşitsel Enstitüsü – KAVI tarafından yayınlanan Finlandiya Medya Eğitimi kitapçığından bulabilirsiniz .

Mater Boni Consilii St Joseph School Paola ve Finlandiyalı STK Faktabaari , 27 Kasım’da “Çocuklarımıza belirli bir haberin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu nasıl anlayacaklarını öğretmek” konulu bir çevrimiçi seminer düzenledi . “Dijital Bilgi Okuryazarlığı – Öğretmenlerin Bilgi Bozukluğuyla Başa Çıkmaları İçin Pratik Araçlar” başlıklı bir sunum yapmaktan büyük keyif aldım.

Sosyal Medya

Sosyal medya, genç neslin hayatının önemli bir parçasıdır. Finlandiya’da yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Finli gençlerin arkadaşları (%70), akran desteği (%72), birliktelik hissi (%73), ilginç konularda bilgi (%95) ve mutluluk (%93) elde ettikleri bildirildi. sosyal medya. Öte yandan gençlerin yarısı sosyal medyanın beraberinde üzüntü ve sorunlar getirdiğini bildirdi.

Faktabaari çalışmasına göre (aşağıdaki sunuma bakınız), öğretmenler günlük haberlerini TV ve radyo haberlerinden ve gazetelerden almaktadır. Finlandiya’da bu haberler, Finlandiya’daki Kitle İletişim Konseyi’nin etik yönergelerini izleyen gazeteciler tarafından hazırlanmaktadır .

Aynı zamanda öğrenciler, günlük haberlerini esas olarak çeşitli sosyal medya kaynaklarından (YouTube, blog yazarları ve diğer kaynaklar) aldıklarını bildirdiler – bunlar büyük ölçüde herhangi bir gazetecilik özdenetiminin veya etik çerçevesinin dışındadır. Bu nedenle, karşılaştıkları bilgilerin kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini eleştirel olarak değerlendirebilmek için çok iyi dijital bilgi okuryazarlığı becerilerine ihtiyaçları vardır.

DİJİTAL BİLGİ OKURYAZARLIĞI

Dijital bilgi okuryazarlığı, MIL kavramının önemli bir parçasıdır. Herkesin bilgi ile ilgili görevleri üstlenmesi için ihtiyaç duyduğu bir dizi beceri ve yetenek olarak tanımlanabilir; dijital ortamda bilginin nasıl keşfedileceği, erişileceği, yorumlanacağı, analiz edileceği, yönetileceği, oluşturulacağı, iletileceği, saklanacağı ve paylaşılacağı. Bu yaklaşım hakkında daha fazlasını, örneğin CILIP Bilgi Okuryazarlığı metinlerinden okuyabilirsiniz. UNESCO’ya göre bilgi okuryazarlığı evrensel bir insan hakkıdır.

Eskiden aradığımız bilgiyi bulmak için kütüphaneye giderdik ya da ansiklopediye bakardık. Her kütüphanenin kitaplar için çok gelişmiş bir sınıflandırma sistemi vardır, bu da kütüphane kullanıcılarının aradıklarını çok hızlı bulmalarını sağlar. Bilgi okuryazarlığı teorisi ve pratiği, İnternetin ve yüksek verimli arama motorlarının gelişmesinden bu yana önemli ölçüde gelişmiştir. Bir çocuk için sorun, örneğin Google, BING veya başka herhangi bir güçlü arama motorunu kullanırken milyonlarca isabet almasıdır. Bu ezici bilgi ormanından uygun ve faydalı bilgiler nasıl seçilir?

Ekli sunum, eğitimciler için sınıf bağlamında sosyal medya sorunlarıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda bazı araçlar ve fikirler verecektir. Fin FactBarEdu ekibi tarafından test edilmiş çeşitli atölye fikirleri, bağlantılar, kontrol listeleri ve diğer araçları paylaşıyorum. Bazen çok kafa karıştırıcı haber parçalarını analiz etmek için eleştirel düşünme becerilerinin nasıl geliştirileceğine, bilgilerin güvenilir olup olmadığının nasıl doğrulanacağına ve görüntülerin gerçek olup olmadığının nasıl kontrol edileceğine dair fikirler bulabilirsiniz.

FactBarEDU’nun amacı, öğretmenleri ve öğrencileri eleştirel düşünme ve dijital bilgi okuryazarlığı becerileriyle yanlış ve yanlış bilgilere direnmeleri için güçlendirmektir. Herkesi sosyal medya içeriklerini doğrulamak ve kendilerini İnternet’in çeşitli tehlikelerinden korumak için etkinleştirmek istiyoruz.

Yorum Yap