İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Hava Kirliliği Akciğer Kanserini Tetikliyor

Hava Kirliliği Akciğer Kanserini Tetikliyor
+ - 0

Bilim adamları, bugün eLife’da yayınlanan bir araştırmaya göre, ince hava kirliliği parçacıklarının nasıl akciğer kanserine neden olabileceğini açıklayan bir mekanizma belirlediler.

Bulgular, hastalığa yol açan ilk akciğer değişikliklerini önlemek veya tedavi etmek için yeni yaklaşımlara yol açabilir.

Hava kirleticilerinde bulunan küçük, solunabilir ince partikül madde (FPM), Grup 1 kanserojen ve küresel sağlık için önemli bir tehdit olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, FPM’nin kansere neden olan mekanizması belirsizliğini koruyor.

Nanjing Üniversitesi (NJU), Nanjing’de yardımcı araştırmacı olan ilk yazar Zhenzhen Wang, “Mutasyonlara neden olma potansiyeline rağmen, son araştırmalar FPM’nin akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini doğrudan desteklemediğini ve hatta engelleyebileceğini öne sürüyor” diye açıklıyor. NJU’daki laboratuvarlar ile Macau Üniversitesi Bursu tarafından sponsor olunan Macau Üniversitesi arasında çalışmayı yürüten Çin. “Bu, FPM’nin tümör büyümesini destekleyen dolaylı yollarla kansere yol açabileceğini gösteriyor. Örneğin, bazı araştırmalar FPM’nin bağışıklık hücrelerinin ihtiyaç duyulan yere hareket etmesini engelleyebileceğini öne sürüyor.”

Wang ve ekibi, bu olasılığı araştırmak için Çin’deki yedi yerden FPM topladı ve sitotoksik T hücreleri (CTL’ler) olarak adlandırılan tümör büyümesine karşı savunma yapan ana bağışıklık hücreleri üzerindeki etkilerini inceledi. FPM’ye maruz kalmayan akciğer kanseri hücreleri ile tatbik edilen farelerde, tümör hücrelerini yok etmek için CTL’ler akciğere alındı. Buna karşılık, akciğerleri FPM’ye maruz kalan farelerde, CTL’lerin infiltrasyonu ertelendi – potansiyel olarak tümör hücrelerinin akciğer dokusunda yerleşmesine izin verdi.

Ekip, FPM’ye maruz kalan akciğerlerde CTL’lerin neden akciğere bu kadar hızlı girmediğini araştırmak için hem CTL’leri hem de akciğer dokusu yapısını inceledi. FPM’ye maruz kalan CTL’lerin hala göç etme yeteneklerini koruduğunu, ancak FPM’ye maruz kalmanın akciğer dokusu yapısını ve bağışıklık hücrelerinin arasında hareket ettiği boşlukları önemli ölçüde sıkıştırdığını buldular. Hücreler ve dokular için biyomekanik destek sağlayan bir protein olan çok daha yüksek kolajen seviyeleri de vardı. Ekip, farelerde FPM’ye maruz kalan akciğer dokusunda CTL’lerin hareketini incelediğinde, CTL’ler hareket etmekte zorlanırken, tedavi edilmeyen dokudakiler serbestçe hareket edebildi.

Dokunun daha ileri analizi, yapısal değişikliklerin kolajen IV adı verilen bir kolajen alt tipindeki artışlardan kaynaklandığını gösterdi, ancak ekip hala FPM’nin bunu nasıl tetiklediğini bilmiyordu. Cevabı, kolajen IV’teki yapısal değişikliklere ve onları yapmaktan sorumlu enzim olan peroksidasin’e daha yakından baktıklarında buldular. Bu enzim, FPM’ye maruz kalmanın akciğer dokusunda neden olduğu ve ağırlaştırdığı tespit edilen belirli bir çapraz bağlanma türünü yönlendirir.

Wang, “En şaşırtıcı bulgu, bu sürecin gerçekleştiği mekanizmaydı” diyor. “Peroksidasin enzimi akciğerdeki FPM’ye yapışmış ve aktivitesini arttırmıştır. Birlikte ele alındığında, bu, FPM’nin akciğere indiği her yerde, artan peroksidasin aktivitesinin akciğer dokusunda bağışıklık hücrelerini dışarıda ve uzak tutabilen yapısal değişikliklere yol açtığı anlamına gelir. büyüyen tümör hücreleri.”

Nanjing Üniversitesi Yaşam Bilimleri Okulu’nda Profesör olan kıdemli yazar Lei Dong, “Çalışmamız, solunan ince parçacıkların akciğer tümörü gelişimini desteklediği tamamen yeni bir mekanizmayı ortaya koyuyor” diyor. “İnce partikül maddeye yapışan proteinlerin patojenik aktiviteye yol açan önemli ve ters bir etkiye neden olabileceğine dair doğrudan kanıt sağlıyoruz. Peroksidasinin akciğer dokusunda bu etkinin aracısı olduğunu keşfetmemiz, peroksidasinin bunu önleme için spesifik ve beklenmedik bir hedef olarak tanımlıyor. hava kirliliğinin neden olduğu akciğer hastalığı.”

Yorum Yap