İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

SEO Nedir ve Ne İşe Yarar?

SEO Nedir ve Ne İşe Yarar?
+ - 0

SEO nedir?

En basit haliyle, SEO veya arama motoru optimizasyonu, arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirerek web sitenize veya diğer çevrimiçi mülkünüze gelen trafiği artırma sürecidir. En son web aramanızı düşünüyorsanız, muhtemelen Google’daki veya favori arama motorunuzdaki en iyi birkaç sonucu gözden geçirdiniz ve keşfetmek için birini seçtiniz.

Google, Bing ve DuckDuckGo gibi arama motorları, arama sonuçlarını sıralamak ve görüntülemek için özel algoritmalar kullanır, bu nedenle SEO şirketleri, bir web sitesinin aramadaki sıralamasını neyin iyileştireceği konusunda eğitimli tahminler yaptıklarından, SEO kısmen sanat ve kısmen bilimdir.

Genellikle, uygun anahtar kelimelerle orijinal içerik oluşturmak, bir sitenin sıralamasını yükseltir. Ancak, sonuçları iyileştirmek için “sihirli bir kurşun” yoktur ve bir arama motoru algoritmasındaki bir değişiklik, sıralamanızı iyileştirebilir veya düşürebilir.

Şirketler arama motoru sıralamalarını yapay yollarla etkilemeye çalıştıkları için, SEO söz konusu olduğunda biraz “kedi fare” oyunu var. Garip bir şekilde ifade edilmiş içeriğe ve genellikle arama motoru sıralamalarında diğer siteleri yükseltmek için özel olarak tasarlanmış web siteleri olan yüzlerce bağlantıya sahip web sitelerine rastlamışsınızdır.

Arama motorları, kullanıcıların başka bir arama motoruna geçmesini önlemek için yüksek kaliteli sonuçlar sağlamak istediklerinden, bir insana alakalı bilgiler sağlamaktan çok arama motoru sıralamaları için tasarlanmış içeriği önlemek için algoritmalarını düzenli olarak güncellerler.

SEO araçları nelerdir?

SEO araçları, sitenizin arama motoru sıralamalarını iyileştirmenize yardımcı olacak metrikler sağlar ve SEO’nun bazı tahminlerini ortadan kaldırır. En iyi SEO araçları tipik olarak aşağıdaki gibi işlevleri içerir:

  • Site analitiği: Bir kullanıcıyı sitenize getiren arama terimleri veya bağlantılar dahil olmak üzere web siteniz için çeşitli metrikleri ve görüntüleyen verilerini değerlendirme.
  • Anahtar kelime araştırması: Sitenizdeki içeriğe dahil edilebilecek arama motoru sıralamalarında sitenizi yükseltmeye yardımcı olabilecek anahtar kelimelerin belirlenmesi.
  • İçerik analizi: Sitenizdeki içeriğin kalitesinin genel bir değerlendirmesi. Sonuçta, arama motorları sıralamalarını yükseltmek için “en iyi” içeriği belirlemeye çalışır, çünkü onları etkili kılan da budur.
  • Site hızı analizi: Hızlı yükleme süreleri, muhtemelen sitenizi arama motoru sıralamalarında yükseltir, bu nedenle birçok SEO aracı, sitenizin yanıtını ve yükleme sürelerini test etmek için çeşitli yöntemler içerir.
  • Backlink analizi: İçeriğinize bağlanan sitelerin keşfi ve analizi. Yüksek sıralamalar genellikle diğer siteler tarafından sıklıkla başvurulan sitelere verilir.
  • Sosyal medya analizi: Sitenize verilen bağlantıların sosyal medyada raporlanmasının yanı sıra Facebook, Instagram ve LinkedIn gibi çeşitli sosyal medya sitelerinden gelen temalar ve anahtar kelimeler.
  • Site sağlığı: Bozuk bağlantıların, geçersiz HTML etiketlerinin, eksik resimlerin vb. Keşfi. Doğrudan SEO ile ilgili olmasa da, çoğu arama motoru “sağlıklı” siteleri bozuk bağlantılara ve diğer teknik kusurlara sahip olanlara tercih eder.

SEO araçları nasıl çalışır?

SEO araçları genellikle iki işlevin birleşimiyle çalışır: Anahtar kelime araştırması ve site analizi.

Anahtar kelime araştırma araçları, belirli bir konu veya terimle ilişkili anahtar kelimelerin bir listesini sağlayabilir. Bu araçlar, çeşitli konuları araştırmanıza ve arama sonuçlarını iyileştirmek için içeriğinize dahil etmeye değer olabilecek popüler anahtar kelimeleri belirlemenize olanak tanır.

Site analiz araçları, mevcut web sitelerini hedefler ve mevcut içeriğiniz için analiz ve önerilere odaklanır. Bu araçların çoğu, web sitenizi “tarayarak” veya site günlüklerini veya izleme araçlarını kullanarak çalışır. Tarama, arama motorlarının işleyişine benzer. Otomatik bir web tarayıcısı, sağladığınız bir URL’den başlar ve bulabildiği her sayfayı “görüntüler”, performansı izler ve SEO ölçümlerini analiz eder.

Site analizi, ziyaretçilerin kim, ne zaman ve nereden geldiği hakkında bilgi sağlayan web trafiği günlüklerini de kullanabilir veya ziyaretçiler sitenizi ziyaret ettiğinde görünümleri ve diğer verileri yakalamalarına olanak tanıyan özel bir gömülü site öğesi kullanabilir.

En popüler SEO ve genel site analiz araçlarından biri olan Google Analytics, web sitenize son kullanıcıların görmediği bir etiket yerleştirerek bu yaklaşımı kullanır. Google Analytics’in siteniz ve bir ziyaretçinin sitede nasıl gezindiği hakkında veri toplamasına olanak tanır.

SEO aracı nasıl seçilir

Çevrimiçi içerik oluşturma ve satış çok büyük bir iştir ve bu nedenle, çok çeşitli fiyat noktalarında ve konfigürasyonlarda düzinelerce SEO aracı mevcuttur. Birçok uygulama gibi, bir SEO aracı seçerken amacınızı göz önünde bulundurarak başlamanız ve en iyi SEO aracının bile sitenizi yükseltmek için bir tür sihir gerçekleştirmeye karşı sıralamalarda yalnızca küçük bir artış sağlayacağının farkına varmanız önemlidir.

Zorlayıcı içeriğe mi yoksa karmaşık SEO optimizasyonlarına mı yatırım yapacağınıza karar verdiğinizi varsayalım. Bu durumda, içerik genellikle en iyi başlangıç ​​noktasıdır ve daha temel bir SEO aracı, site performansı sorunlarını belirlemeye yardımcı olabilir ve gelecekteki içerik oluşturma çabalarına rehberlik eden anahtar kelime önerileri sağlayabilir.

İçeriğinizin benzersiz ve iyi hazırlanmış olduğunu düşünüyorsanız veya rekabetçi bir pazarda ticaret odaklı bir site işletiyorsanız, SEO araçları rekabet avantajı sağlayabilir. Sıralamalarda küçük bir artış, sitenizi bir rakibin üstüne koyabilir ve sonuçta size satış getirebilir.

Bununla birlikte, SEO stratejilerinin sürekli geliştiğini unutmayın, bu nedenle bugün çalışan SEO ile ilgili bir optimizasyon, tümü arama motoru sağlayıcısının kaprisine bağlı olarak sıfır etki veya daha sonra arama sıralamalarında bir azalma sağlayabilir.

Şirketiniz için en iyi SEO aracına karar verirken öncelikle hangi işlevlerin en önemli olduğunu belirleyin. Bir haber sitesi muhtemelen daha çok içerik sıralamasına ve anahtar kelimelere odaklanırken, bir moda ticaret sitesi daha çok sosyal medya ve geri bağlantı analizine odaklanabilir.

Gerekli özellikleri göz önünde bulundurarak, dikkate alınması gereken bir sonraki şey fiyat ve teknik gereksinimlerdir. Anahtar kelime araştırma araçları, genellikle mevcut sitelerinizde herhangi bir değişiklik gerektirmediğinden ve aramalarını geniş bir web verisi kümesine ve mevcut sitelerinizi taramaya dayalı olarak gerçekleştirdiğinden, kullanımı en kolay araçlardır. Buna karşılık, derin site analitiğine sahip araçlar muhtemelen bazı teknik kurulumlar gerektirecektir.

Özellikle her biri arama sıralamanıza en çok neyin fayda sağlayacağını etkili bir şekilde tahmin ettiğinden, birden fazla araç kullanmanın zararı yoktur. Tıbbi bir konu hakkında ikinci bir görüş almak gibi, sitenizde SEO optimizasyonu adına kapsamlı değişiklikler yapmadan önce iki veya daha fazla araçla analiz yapmak genellikle iyi bir fikirdir.

Çoğu araç, ücretsiz deneme veya benzer bir değerlendirme süresi sunar. Analizlerini web tabanlı içeriğe karşı yaptıkları için büyük çoğunluğu bulut tabanlıdır ve web sitenize etiket eklemek veya web günlüklerini yüklemek dışında ortamınızda herhangi bir yazılım yüklenmesini gerektirmez.

Yorum Yap