1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?

Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?
+ - 0

Sizde yanlışlıkla önemli fotoğraflarınızı kalıcı olarak sildiniz mi ? Çoğu kişinin yaşadığı sorun olan bu olayın yardımına Recuva koşuyor. Bu uygulama sayesinde silinen fotoğraflarınızı geri getirebilirsiniz. Nasıl mı ? Unutmayın ki sabit disklerin çalışma prensibi dosyalarınızı kurtarabilir. Yani bu demek oluyor ki silinen programların verileri bilgisayarınızdan silinmiyor. Har disk’ini birkaç işlem ile verilerinizi tekrar yazabiliyor. Fakat bazı durumlar bu yöntem düşük bir ihtimalde olsa işe yaramayabilir.Bu makalemizde ”Silinen fotoğraflar nasıl geri yüklenir?” sorusuna cevap vereceğiz. İsterseniz hemen çözüm yolumuza geçelim.

Öncelikle kullancağımız program olan Recuva’yı  indirebilirsiniz.

İndirme işleminiz bittiyse hemen kuruluma geçelim.

Karşınıza çıkan ilk ekranda dil seçmenizi ister o ekranda Türkçe dilini seçip OK diyoruz.

Ardından çıkan kurulum sihirbazı ekranında İleri diyoruz.

Ekranda çıkan Recuva Linsans Sözleşmesini Kabul Ediyorum seçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Bu ekrandaki Yükleme seçeneklerini kendinize göre dolduruyorsunuz dilerseniz Masaüstüne kısayol ekleyebilir,Başlat menüsüne kısayol ekleyebilir ve Recuva sürüm güncellemelerini otomatik tara seçeneğini etkinleştirip veya etkinleştirmeyebilirsiniz bu tamamen size kalmış bir şeydir. Seçenekleri işaretledikten sonra Kur kutucuğuna basıyoruz.

Ve son olarak Bitir diyip kurulumu bitiriyoruz.

Nasıl Kullanılır?

Şimdi gelelim programı nasıl kullanacağımıza

Çıkan Recuva Sihirbazına Hoşgeldiniz ekranında Sonraki seçeneğine tıklıyoruz.

Ardından Dosya Türü seçeneğinden resimler,müzik,belgeler,görüntü,sıkıştırılmış,e-postalar,diğer seçeneklerinden işinize yarayacak seçeneği tıklayıp sonraki diyoruz.

Çıkan ekranda Dosya yolunu seçiyorsunuz yani silinen dosyanızın eskiden nerde olduğunu seçiyorsunuz. Eğer biliyorsanız Belirli bir yerde seçeneğini tıklayıp Gözat diyerek dosya konumuna gidin eğer bilmiyorsanız Emin değilim seçeneğini ekleyin veya görseldeki diğer seçenekler ise onlardan birini seçiyorsunuz.

Ardından Açılan Teşekkürler,Recuva şimdi dosyalarınızı aramaya hazır ekranı ile karşılaşıyoruz eğer isterseniz ki seçmenizi tercih ettiğim ‘’ Derinlemesine Taramayı Aç’’ kutucuğunu işaretleyin ve Başlata basıp aramayı başlatıyoruz.

Arama işlemi bitince karşımıza gelen ekranda kurtarılabilecek dosyalar çıkıyor buradan sildiğiniz dosyaları seçip kurtar seçeneğine tıklıyoruz eğer bu dosyalar arasında sizin dosyanız yok ise buda demek oluyor ki o dosya veya fotoğraf kurtarılamaz.

Hatta bunu kolaylaştırmak için Gelişmiş kipe geç kutucuğuna basıp hangi dosyanın kurtarılabilir hangi dosyanın kurtarılamayacağınız öğrenebilirsiniz eğer dosyalar yeşil renki ise  o dosya kurtarılabilir ancak eğer kırmızı renkli ise o dosya kurtarılamaz demektir. Eğer kurtarmak istediğiniz dosyayı gördüyseniz o dosyayı seçip kurtara basıyorsunuz ve böylece silinen dosyanızı geri getirmiş oluyorsunuz.

Umarım bu makalede size yardımcı olmuşumdur başka bir makalede görüşmek üzere Hoşça kalın.

Yorum Yap